Spam Savaşında Yeni Cephe

ImageYapılan araştırmalar, spam ile verilen amansız mücadelede yeni bir cephenin açıldığını ve bunun sosyal ağ siteleri olduğunu ortaya koydu. İlginç veriler burada.

İnternet sitesi, e-posta, anlık ileti derken spam şimdi de sosyal ağ sitelerine dadandı. Mart 2008 öncesindeki altı aylık süreçte, Facebook gibi sosyal ağ sitelerinde gözlenen spam içerikteki dört katlık artış da bunun en büyük kanıtlarından biri. Üstelik büyük sosyal ağ sitelerinde, açılan her yeni hesabın %30'u 'zombi hesap' olarak bilinen otomatik hesaplardan. Anti spam firması Cloudmark'a göre, bu gibi hesaplar spam ve diğer zararlı saldırılar için kullanılıyor.

Spam İçeriklere Dikkat

Cloudmark yetkilisi JF Sullivan, sosyal ağ sitelerinde yapılan spam reklamların, spam e-postalar ile aynı türden olduğunu ve aynı kişiler tarafından hazırlandığını söylüyor. Sosyal ağ sitelerine olan güvenin spam yollayıcıları tarafından kötüye kullanıldığı tespitinde bulunan Sullivan, insanların artık e-postalara güvenmediğini, spam göndericilerinin de kullanıcıların online alışkanlıklarını takip ettiğini vurguluyor. Diğer bir deyişle, artık Facebook'ta size gelen mesajları açmadan önce bir daha düşünün.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !